Kto nie zna postaci Walta Disneya? Twórca największego imperium rozrywkowego. Przedsiębiorca, wizjoner, marzyciel.
W codziennej pracy skupiał się i zachęcał do rozwijania pokładów kreatywności. Odrzucania przekonań, że coś jest niemożliwe i sięgania po coraz to bardziej zachwycające rozwiązania.
[fb_button]
Nie ograniczał się jednak w swoich zachętach do pustych słów i nie ufał kreatywności i marzeniom ślepo. Stworzył cały system, według którego jego pracownicy pracowali nad nowymi pomysłami, oceniali je i realizowali.
Trzy pokoje Disneya były faktycznymi miejscami pracy, w których odrębne zespoły pracowały nad jedną koncepcją dopracowując ją w najmniejszych detalach. Opowiem Wam dzisiaj co nieco o tych pokojach, a przede o tym, co metoda Disneya może przynieść konkretnie Wam dobrego!
„Wydaje się, że Disney nie tylko kazał przechodzić swojemu zespołowi przez wszystkie trzy pomieszczenia, ale sam uosabiał cechy każdego z pokojów.”
– Scott Belsky, „Realizacja genialnych pomysłów.”
Pokój pierwszy. Marzeń, burzy mózgów.
Nieskrępowane tworzenie pomysłów. Najważniejszym i jedynym narzędziem jest wyobraźnia. Nie ważne jak absurdalny czy szalony jest pomysł – wszystkie są realizowane i rozwijane bez zastrzeżeń.
Pokój drugi. Logiki, realistyczny.
Pokój porządkowania, oceniania pod katem tworzenia spójnej, logicznej całości. Uwzględniano tutaj wszystkie szczegółowe wydarzenia oraz cechy poszczególnych postaci.
Pokój trzeci. Krytyki, harówki.
Miejsce na krytyczną ocenę wszystkiego, co do tej pory powstało. Skupiano się w niem na wskazaniu wszelkich niedociągnięć i luk w stworzonym pomyśle.
Trzy pokoje jako Metoda Disneya.
Każdy z trzech pokojów Disneya to trzy stany, trzy rodzaje nastawienia, które po wcieleniu we własne zachowanie pozwolą przekształcić pomysł, marzenie, kreatywną burzę mózgów w realny, możliwy do stworzenia produktu lub cel do osiągnięcia.
Stan Marzyciela
Liczy się każda myśl i każdy, najbardziej absurdalny pomysł.
Puść wodze fantazji. Pomyśl o swojej pracy, życiu, codzienności. Wyobraź sobie, w jakim miejscu chciałbyś widzieć siebie na wszystkich tych płaszczyznach w najbliższym i bardziej odległym czasie.
PYTANIA POMOCNICZE:
=> Co chciałbym osiągnąć gdyby nie było żadnych ograniczeń?
=> Jaki stan rzeczywistości znacznie przewyższyłby moje marzenia?
=> W jaki sposób osiągnięcie tego stanu zmieniłoby moje życie? Co byłoby wówczas możliwe, a jest obecnie nieosiągalne?
Wizualizacja – słowo klucz w stanie marzyciela!
=> Dla jakiej wyższej wartości chciałbym osiągnąć wymarzony przeze mnie stan?
Pieniądze są ważne. Wiadomo. Jednak wbrew pozorną są one bardzo ulotną motywacją.
Nie działajcie dla pieniędzy. Dla zdrowia i bezpieczeństwa rodziny, niezależności, podróży, pomocy innym – jak najbardziej!
Stan Realisty
Popatrz na opis swojego marzenia, wyobrażenie o nim i oczekiwania względem zmian, jakie wniesie w Twoje życie.
Oceń obiektywnie zmiany, jakie są konieczne do wprowadzenia przez Ciebie by móc spełnić przyjęte założenia. Skupiaj się na konkretach, spisuj wątpliwości i pojawiające się pytania.
PYTANIA POMOCNICZE:
=>Co jest niezbędne do realizacji założeń?
=> Co musiałoby się zmienić, czego musiałby się pozbyć, aby zrealizować cel?
=> Jaka obiektywnie ilość pracy jest niezbędna do wykonania wszystkich elementów projektu? Podaj konkretną liczbę godzin, dni, tygodni.
=> Jakie mam możliwości aby wykonać tą pracę? W jaki sposób mógłbym je zwiększyć?
=> Czy jestem w stanie dokonać zmian w sobie, swojej codzienności, nawykach, by zrealizować poszczególne zadania?
Stan Krytyka.
Oceń notatki i spostrzeżenia, jakie powstały w stanie realisty. Szukaj problemów, przeszkód, oceniaj swoje szanse jakbyś oceniał projekt innej osoby.
Nie oceniaj w tym stanie wniosków i pragnień marzyciela, a jedynie obiektywne wnioski realisty. Wskaż najwięcej rzeczy, które jeszcze mogą pójść źle.
PYTANIA POMOCNICZE:
=> Jakie dodatkowe przeszkody mogą pojawić się przy realizacji zadań?
=> Czego brakuje w planie realizacji pomysłu?
=> Jakie elementy zadania mogą sprawiać największy problem?
=> Co jeszcze może pójść potencjalnie źle zakładając najgorszy z możliwych scenariuszy?
I co dalej?
Po przejściu przez wszystkie trzy pokoje wróć ponownie do pokoju marzyciela i poddaj swój cel, pomysł, marzenie, skrytykowane w stanie krytyka, nowej analizie.
PYTANIA POMOCNICZE:
=> Jakich odważnych pomysłów potrzeba, aby pozbyć się wskazanych przez krytyka wad?
=> W jaki sposób można zastąpić braki w projekcie, których dopatrzył się krytyk?
=> Jakie niekonwencjonalne pomysły mogą zmniejszyć lub usunąć problemy, które mogą pojawić się w trakcie wykonywania zadań?
Oceń raz jeszcze swoje nieskrępowane plany i marzenia z punktu widzenia realisty. Jeśli realista dostrzeże nowe problemy i niedociągnięcia kontynuuj dalej proces przekazując proces kolejno pod ocenę krytyka i marzyciela.
Kontynuuj aż dojdziesz do momentu, w którym będziesz miał rozwiązane wszelkie wątpliwości, wady i niedociągnięcia. Wówczas przyjdzie pora na krok po kroku wprowadzanie swojego planu w życie.
[fb_button]
W jaki sposób Wy oceniacie swoje pomysły i marzenia? Wypisujecie tradycyjne za i przeciw czy wykonujecie głębszą analizę?
Mam nadzieję, że metoda Disneya pozwoli Wam ponownie sięgnąć po wszystkie, nierealizowane dotąd projekty i marzenia!
Dziękuję, że poswieciłaś czas na przeczytanie tego wpisu.
Mam nadzieję, że przyniósł Ci potrzebną wiedzę, cenne wskazówki, chwilę refleksji lub relaksu.
Możesz teraz:
- Dodać komentarz Pozostawić komentarz ze swoją opinią, włączyć się w dyskusję. Czytam wszystkie komentarze i odpowiadam na większość z nich.
- Udostępnić ten wpis. Jeśli uważasz, że warto było go przeczytać to podziel się nim z innymi! Aby to zrobić wystarczy, że klikniesz: [fb_button]
- Śledzić mój FanPage aby otrzymać aktualne informacje na temat moich działań znajdziesz.
- Obserwować mnie na Instagram gdzie dzielę się obrazami mojej codzienności w postaci zdjęć i krótkich filmików.