Wrzesień niezmiennie kojarzy mi się z nauką i szkołą. Nawet mimo tego, że już od lat nie przekraczam 1 września progu żadnej szkoły.
Atmosfera jednak pozostała i przyniosła mi ona inspirację do wykorzystania wrześniowego miesiąca na naukę właśnie.
Jakie jest założenie? Wybrać każdego dnia jedną lub dwie rzeczy, których będziemy się uczyć.
Nie przerażajcie się! Przecież w czasach, gdy chodziliśmy do szkoły każdego dnia czekało na nas około 8 godzin lekcji, na których każdego dnia dostawaliśmy nowy materiał do przerobienia. I zdecydowanie nie była to tylko jedna rzecz przypadająca na każdy z przedmiotów!
Założeniem długoterminowym jest wypracowanie nawyku codziennej nauki i rozciągnięcie wyzwania na kolejne miesiące.
Wybierz 2-3 dziedzin
Polecam wybranie dla siebie na czas wyzwania lekcji z 2 do 3 różnych dziedzin.
Dzięki temu rozwiniecie swojej umiejętności na kilku płaszczyznach.
Dlaczego nie skupić się na jednej dziedzinie, np. konkretnego miesiąca, a kolejne rozwijać w następnych? Aby zapewnić sobie trochę różnorodności i urozmaicenie w trakcie nauki.
Możecie przygotować taki zestaw dziedzin, w którym jedna jest bardzo wymagająca, a druga już nieco mniej. Będzie to wówczas dla Was zrównoważony sposób na poszerzanie swojej wiedzy.
Zapewniacie sobie możliwość złapania oddechu i przejścia do uczenia tej „łatwiejszej” dziedziny gdy będziecie mieli trochę dość zgłębiania chociażby skomplikowanych zasad działania programów graficznych.
Praktyczne umiejętności
W decydowaniu, które z lekcji będziecie przerabiać, skupcie się na zdobyciu praktycznych umiejętności.
Są one łatwe do sprawdzenia i wprowadzenia w życie.
Wiedza teoretyczna jest ogromnie ważna, ale zależy nam przede wszystkim na tym, aby po skończonej lekcji mieć konkretną umiejętność nadającą się do wypróbowania.
Jeśli chcecie pracować nad poszerzeniem swojej wiedzy z zakresu chociażby marketingu internetowego, wybierzcie takie lekcje i ćwiczenia, po których będziecie nie tylko wiedzieć jak działa newsletter, ale też i w jaki sposób go przygotować i wykorzystać dla własnych celów.
Skąd brać lekcje?
W Internecie znajdziecie sporo płatnych kursów, filmów instruktażowych i całą masę ćwiczeń i narzędzi polepszających nasze umiejętności.
Można wyszukać je za pomocą wyszukiwania w Google bądź sięgnąć do zasobów jednego z serwisów internetowych.
SkillShare – narzędzie świeżo przeze mnie odkryte, w którym lekcje czekają na Was posegregowane według kategorii właśnie. Nie musicie wiedzieć konkretnie czego szukacie, tak jak na YouTube, wystarczy, że wybierzecie np. kategorię Design.
Obecnie w serwisie obowiązuje promocja, dzięki której za 0,99 $ mamy dostęp do wszystkich zasobów serwisu przez okres 3 miesięcy.
YouTube – to nie tylko śmieszne filmy i vlogi. To też kopalnia wiedzy! Pewnym „utrudnieniem” w znalezieniu materiału, który chcielibyście przerobić jest skonkretyzowanie swojego zapytania.
Warto więc wiedzieć, czego konkretnie chcecie się nauczyć, albo w jakim np. programie chcecie poszerzyć swoją wiedzę by znaleźć masę filmów instruktażowych.
Jeśli traficie na odpowiadającą Wam tematykę i prowadzącego, który przypadnie Wam do gustu możecie stworzyć swoje playlisty z kolejnymi lekcjami lub śledzić te, które stworzył konkretny youtuber-nauczyciel.
Kursy blogowe, finansowe, rozwoju własnej marki
Nie macie kompletnie pomysłu, na to czego moglibyście się uczyć?
Wybierzcie „gotowca”, czyli jeden z dostępnych online kursów na temat rozwój bloga, udoskonalenie umiejętności zarządzania finansami czy stworzenie własnej firmy. Takie kursy dostępne są zarówno w formach płatnych, jak i bezpłatnych.
Kilka przykładów:
– Kasia Pszonicka, Jak zacząć projekt biznesowy.
– Michał Szafrański, Pokonaj swoje długi, Jak zarabiać na blogu
– Urszula Phelep, Kreatywnie na co dzień.
Arkusz do planowania i śledzenia postępów
Aby wesprzeć, i Was i siebie samą, w przejściu przez wyzwanie stworzyłam planer codziennej nauki.
Znajduje się w nim miejsce na wpisanie dat na 4 tygodnie, czyli nieco mniej niż ma wrzesień, z podziałem na dni.
Pod napisem „Uczę się codziennie czegoś nowego z dziedziny” macie miejsce na wpisanie obszarów, z których wiedzę chcielibyście przede wszystkim zgłębić. Maksymalnie jest miejsce na wpisanie trzech kategorii.
I faktycznie nie przekraczajcie tej trójki – możecie się szybko zniechęcić ogromem informacji do przyswojenia.
Pobierz Planner Codziennej Nauki
Będzie mi super miło jeśli podzielicie się zdjęciami planerów ze swoimi planami i/lub postępami w nauce na Instagramie – @ewelinamierzwinska.com #ewelinamierzwinska #madebyewelinamierzwinska lub na Facebooku – Ewelina Mierzwińska
Jak możecie zobaczyć w plannerze pojawia się tylko 5 dni. To celowy zabieg – w ciągu tygodnia nauki wyznaczcie sobie 2 dni przerwy.
Nie musi to być konkretnie weekend, ważne byście mieli czas na odpoczynek. Tak jak w szkole ;)
Co możesz zyskać?
Jeśli wykażecie się odpowiednią dyscypliną i każdego dnia poświęcicie czas nauce, zamiast serialowi ;), będziecie po miesiącu bogatsi w wiedzę wynikającą z 20 do nawet 40 godzin nauki!
To ogrom informacji, umiejętności praktycznych i możliwości, jakie się przed Wami pojawiają. Może odkryjecie w sobie nową pasję, talent lub pomysł na biznes?
W jaki sposób planujecie swoją naukę z zakresu hobby lub dodatkowych umiejętności? Z jakich dziedzin przede wszystkim chcielibyście poprawić lub zdobyć umiejętności?
I najważniejsze pytanie – kto dołącza do mnie? ;)
Dziękuję, że poswieciłaś czas na przeczytanie tego wpisu.
Mam nadzieję, że przyniósł Ci potrzebną wiedzę, cenne wskazówki, chwilę refleksji lub relaksu.
Możesz teraz:
- Dodać komentarz Pozostawić komentarz ze swoją opinią, włączyć się w dyskusję. Czytam wszystkie komentarze i odpowiadam na większość z nich.
- Udostępnić ten wpis. Jeśli uważasz, że warto było go przeczytać to podziel się nim z innymi!
- Śledzić mój FanPage aby otrzymać aktualne informacje na temat moich działań znajdziesz.
- Obserwować mnie na Instagram gdzie dzielę się obrazami mojej codzienności w postaci zdjęć i krótkich filmików.