Ideę zrealizowania konkretnej ilości zadań przez końcem roku zobaczyłam w Bullet Journalu u Boho Berry. Początkowo była to lista zeszłoroczna 16 rzeczy przed 2016 rokiem, a niedawno właśnie 17 elementów przed 2017.
Stwierdziłam, że to świetny sposób na zebranie się w sobie i dokończenie spraw, które ciągną się za nami niezamknięte bądź też zrealizowanie tych, których nawet nie zdążyliśmy rozpocząć. Mimo, że są dla nas istotne!
To w pewnym sensie ostatni dzwonek na nieco ponad dwa miesiące przed zakończeniem roku. Dzwonek, który może nas zmobilizować i przynieść spektakularne efekty już w 2017 roku, a później i w kolejnych latach!
Warto się jednak dobrze do stworzenia takiej listy przygotować. Dziś podsuwam moje pomysły na to, w jaki sposób to zrobić!
[fb_button]
Od czego zacząć?
Wygrzeb wszystkie swoje notesy, zeszyty, karteczki, notatki na komputerze i zobacz, jak wiele w nich znajdziesz swoich planów, elementów, które podkreślone zostały wykrzyknikiem i o których w pewnym momencie stwierdziłaś, że są warte wdrożenia.
Spisz je wszystkie na razie w wersji „na brudno”. Następnie przeanalizuj i zastanów się, które z nich nadal chcesz zrealizować.
Kolejnym krokiem będzie analiza tego, które z tych zadań jesteś w stanie wprowadzić w życie do końca bieżącego roku. Może bowiem z powodzeniem udać Ci się przejść przez lekarskie badania kontrolne jednak trudniejsze, o ile nie niemożliwe będzie przygotowanie się do przebiegnięcia maratonu ;)
Gdy będziesz już miała listę elementów, które chcesz wprowadzić w czyn i które jednocześnie są realne do zrealizowania przed końcem roku możesz coś dodatkowo do tej listy dodać. Wszystko zależy od tego, jak długa już jest Twoja lista.
Jeśli masz znacznie więcej niż 17 elementów przeprowadź bezpardonową eliminację:
- Które z tych zadań są dla Ciebie obecnie najważniejsze?
- Które z nich przyniosą największy efekt?
- Co odkładasz już od bardzo dawna?
- Realizacja którego punktu pomoże Ci w wykonaniu większego projektu?
Podział na kategorie
Aby móc skutecznie ocenić, a następnie zrealizować, elementy, które umieściliśmy na liście warto podzielić je na kategorie.
Może się okazać, że dopiero po rozdzieleniu wszystkich zadań na kategorie będziesz mogła dokonać ich szybkiej selekcji i postawić na najważniejsze z ważnych!
Polecam stworzenie kategorii na poniższy wzór:
- Prywatne (np. kontrola zdrowia, aktywność sportowa)
- Rodzinne (np. wspólny wyjazd, wycieczka, przyjęcie, spotkanie)
- Zawodowe/Biznesowe (projekt do dokończenia, ustalenie plany rozwoju zawodowego/awansu z przełożonym, )
- Blogowe, o ile nie umieścicie zadań blogowych w obszarze zadań biznesowych :) (poprawienie SEO wpisów, przygotowanie wyzwania np. świątecznego, uruchomienie newslettera, stworzenie nowej serii na blogu)
- Hobby (albumy zdjęciowe, projekty DIY)
Ustalenie planu działania
Gdy już wiesz co i w jakich obszarach swojego życia chcesz mieć ukończone przed rozpoczęciem 2017 roku pora na przejście do działania!
A konkretnie pora na ustalenie planu, który będzie codziennie wcielany w życie, by ostatecznie z satysfakcją odhaczać kolejne elementy ze swojej listy.
W zależności od tego, jak duże są zadania na Twoich listach możesz ustalić, że realizujesz je w konkretnych blokach czasowych w ciągu dnia, poświęcasz na dane elementy wybrany dzień tygodnia bądź też wydzielasz na zrealizowanie swojego rozbudowanego zamierzenia całego tygodnia.
Szczegóły warto będzie dostosować do swojej codzienności i ilości czasu, jakim się dysponuje.
To jednak, co jest najważniejsze to umiejscowienie postawionych przed sobą zadań w konkretnych przedziałach czasowych.
Jeden przedział, czyli deadline ostateczny ;), już masz i jest nim ostatni dzień 2016 roku.
Teraz pora uszczegółowić plan i wybrać, które jego elementy wykonasz w pierwszej kolejności, które odłożysz na późniejszy termin bądź które będziesz realizować przez znacznie dłuższą ilość czasu niż np. dwa dni.
W ustaleniu i zrealizowaniu Twojego planu działania pomocne mogą się okazać posty oraz filmy, które do tej pory pojawiły się na blogu.
Koniecznie zajrzyj do:
- Cel. Dlaczego to takie ważne, abyś go miał?
- Jak zamieniać pomysły i cele w czyny?
- Motywacja do pracy – 10 wskazówek, jak jej nie stracić!
[fb_button]
Czy wiecie już co na pewno znajdzie się na Waszej liście? Dajcie znać, jak wiele rzeczy przyszło Wam do głowy, jako te „do zrealizowania” w pierwszych kilku minutach czytania tego tekstu! :)
Dziękuję, że poswieciłaś czas na przeczytanie tego wpisu.
Mam nadzieję, że przyniósł Ci potrzebną wiedzę, cenne wskazówki, chwilę refleksji lub relaksu.
Możesz teraz:
- Dodać komentarz Pozostawić komentarz ze swoją opinią, włączyć się w dyskusję. Czytam wszystkie komentarze i odpowiadam na większość z nich.
- Udostępnić ten wpis. Jeśli uważasz, że warto było go przeczytać to podziel się nim z innymi! Aby to zrobić wystarczy, że klikniesz: [fb_button]
- Śledzić mój FanPage aby otrzymać aktualne informacje na temat moich działań znajdziesz.
- Obserwować mnie na Instagram gdzie dzielę się obrazami mojej codzienności w postaci zdjęć i krótkich filmików.