Książek nigdy za wiele, a już w szczególności świetnych książek, w które udało mi się zaopatrzyć ostatnimi czasy!
Przedstawiam Wam dzisiaj 6 nowych tytułów, które trafiły do mojej domowej biblioteki. Jest i rozrywkowo i z odpowiednią dawką nauki i rozwoju!
BlackOut, Marc Elsberg
Niepozornie wyglądająca awaria prądu w poszczególnych miastach Europy zamienia się w poważny problem z gospodarką energetyczną występujący niemal jednocześnie na terenie całej Europy. Problem, którego rozwiązania, ani przyczyny, nie znają ani dostawcy prądu ani osoby stojące na cele krajowych rządów.
Na drobny ślad, który może stanowić rozwiązanie problemu trafia programista i były haker. Do czego doprowadzą jego przypuszczenia i czy znajdzie się ktoś, kto zechce w nie uwierzyć i sprawdzić ich prawdziwość? Na te pytania odpowiada książka Elsberga.
…A przynajmniej mam taką nadzieję, że na końcu tej opowieści czeka na mnie rozwiązanie zagadki ;)!
Historia świetnie pisana, od której ciężko mi się oderwać!
Niebezpieczne Kobiety, George R.R.Martin & Gardner Dozois
Gdy tylko zobaczyłam okładkę tej książki połączoną z jej tytułem wiedziałam, że muszę ją mieć! Książka poświęcona kobietom, i do tego jeszcze niebezpieczny, a jakby tego było mało pod przewodnictwem m.in. Georga R.R. Martina!
„Niebezpieczne Kobiety” to zbiór opowiadań, w których główną rolę ogrywają właśnie postaci kobiece. Gardner Dozois w przedmowie do tej książki wyjaśnia, jak do tej pory ukazywana jest postać kobiety w dziełach kultury popularnej:
„(…) kobiety, jeśli w ogóle się pojawiały, były z reguły ograniczone do roli pięknej córki naukowca, która mogła krzyczeć podczas scen walki, ale poza tym nie robiła wiele, pomijając padanie z podziwem w objęcia zwycięskiego bohatera. Legiony kobiet mdlały bezradnie, czekając, aż dzielny bohater o kwadratowej szczęce uratuje ich przed wszystkim(…)”
Dozois obśmiewa wizerunek kobiety-ofiary i zachęca nas do wejścia w światy stworzone przez kilkudziesięciu autorów „Niebezpiecznych Kobiet”, w których to właśnie do kobiet należy decydujące zdanie i którym przyda rola główna.
„Nie znajdziecie tu bezradnych ofiar, które jęczą ze strachy, gdy bohaterski mężczyzna walczy ze smokiem albo krzyżuje miecze z czarnym charakterem, a jeśli zamierzaliśmy przywiązać którąś z tych kobiet do torów kolejowych, macie przed sobą ciężką walkę. (…) Władające mieczem wojowniczki, dzielne pilotki myśliwców i astronautki, śmiercionośne seryjne morderczynie, potężne super bohaterki, podstępne i uwodzicielskie femme fatale, czarodziejki, twarde Złe Dziewczyny, rozbójniczki i buntowniczki, kobiety walczące o przetrwanie o post apokaliptycznej przyszłości, kobiety detektywi, surowi sędziowie, dumne, władające państwami królowe, które – kierowane zazdrością i ambicją wysyłają tysiące ludzi na straszliwą śmierć, śmiałe smocze jeźdźczynie i tak dalej.”
Futu.Re, Dmitry Glukhovsky
Wyobraźcie sobie świat, w którym nie istnieje pojęcie śmierci naturalnej. Świat, w którym nie pojawiła się żadna zagłada poza piętnem nieśmiertelności. Świat, w którym widok nieba jest czymś tak odległym, że przybiera pojęcie cudu.
Taki właśnie świat przedstawia nam Dmitry Glukhovsky w swojej najnowszej powieści.
Stanowi ona próbę odpowiedzi na pytanie „Co by było gdyby ludzie nie umierali”. Odpowiedź ta nie tak jest optymistyczna, jak moglibyśmy tego oczekiwać w wyobrażeniach o idealnym świecie, w którym nie musimy godzić się ze stratą swoich bliskich.
Glukhovskiego znam z powieści „Metro 2033” i „Metro 2034”, ale już teraz wiem, że jego najnowsze dzieło zdeklasuje poprzedników!
Techniki kreatywności, Matthias Nollke
Ta kolorowa i przyciągająca wzrok książka zawiera w sobie zestawienie najpopularniejszych technik kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów.
Mamy mapy myśli, burzę mózgów, sesje kreatywne, ale też i „sześć kapeluszy i trzy krzeszła” lub „listę Osborna”.
Z tego, co zdążyłam zauważyć zawiera ona dość ogólne opisanie poszczególnych z technik, ale to dobry wstęp do znalezienie tej najciekawszej właśnie dla siebie i późniejszego zgłębiania jej za pomocą innych publikacji.
Kreatywne myślenie dla bystrzaków, David Cox
„Kreatywne spojrzenie na rzeczywistość to Twoja osobista przewaga konkurencyjna, bez względu na to, czy jesteś marketingowcem, inżynierem, księgową lub testerem gumowych kaczek. Kreatywne myślenie jest integralną częścią naszego życia, przydatną zarówno podczas budowania wahadłowca, jak i pieczenia sernika.”
Pozycja, która zapowiada się mieć w sobie sporą dawkę wiedzy z dość kompletnie rozwiniętymi poszczególnymi aspektami dotyczącymi kreatywności.
Znajdują się w niej i informacje czysto teoretyczne i opisy technik kreatywności i przykłady ćwiczeń praktycznych.
Jeśli treść okaże się tak dobra jak się zapowiada to najpewniej będę często wracać do tego tytułu!
Gimnastyka umysły, Aleksander Dydel
Całkiem niepozorna, mała książeczka ze sporą ilością obrazków, cyferek i znaczków wszelakich ;)
Autor obiecuje, że składają się one na kompletny plan treningowy, po którego wykonaniu rozwiniemy swój intelekt w trzech obszarach: logicznego myślenia, analizy matematycznej oraz zdolności werbalnych.
Brzmi i obiecująco, i straszno (ta matematyka! brrr!). Efekty tej obietnicy przyjdzie mi sprawdzić po plus, minus, 4 tygodniach ;)!
Jakie u Was ostatnimi czasy zostały poczynione zakupy książkowe? :) Znacie którąś z moich nowości?
Dajcie znać, który tytuł ciekawi Was najbardziej bym mogła coś dla Was z niego przygotować!
P.S. Czy też tak niewiarygodnie uwielbiacie zapach nowych książek? Podczas pisania tego wpisu delektowałam się co chwilę zapachem jeszcze tych świeżo co otwieranych i czytanych książek! ;)