Przygotowałam dla Was kulturalne podsumowanie pierwszego miesiąca 2015 roku!
Styczeń minął w ekspresowym tempie, ale na szczęście przyniósł sporo ciekawych tytułów! Zobaczcie, co zwróciło moją szczególną uwagę :)
Książki
Endgame, James Frey
Niezwykle tajemniczy tytuł z przepiękną okładką!
Historia toczy się wokół tajemniczego „Endgame”, wydarzenia które ma być początkiem końca ludzkości, a właściwie zdecydowanej jej części.
Jak dowiadujemy się z kart książki, naszym światem rządzą tak naprawdę Starożytni, którzy podzielili ludzkość świata na 12 ludów. Przedstawiciele tych ludów muszą ze sobą co ileś lat, liczonych w setkach, konkurować.
Jest to rywalizacja na śmierć i życie, w której pozostać może tylko jeden gracz i jeden lud.
Przedstawicielami tych ludów są nastolatkowie i młodzi dopiero wkraczający w dorosłość. Wiedza o Endgame jest im przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Przechodzą oni wyczerpujące szkolenia, w trakcie których uczą się zabijania, rozwiązywania zagadek i przetrwania w najbardziej ekstremalnych warunkach.
Właśnie wspomniane zagadki stanowią główny element Gry. Rozwiązywanie ich, ale też i poszukiwanie ich ukrytych na całym świecie stanowi główne zadanie naszej 12 bohaterów.
Książka wciąga nie tylko z powodu akcji toczącej się wokół rozwiązywania zagadek, toczonych walk i prześcigania się wzajemnie ze sobą uczestników gry. Niezwykle istotnym elementem są również więzi, w jakie wchodzą ze sobą bohaterowie.
Konkurują ze sobą, a jednocześnie rodzą się między nimi więzy współpracy, przyjaźni i miłości.
Wciągająca lektura, głównie rozrywkowa, ale często wręcz nie można się od niej oderwać!
Mroczny Zakątek, Gillian Flynn
Gillian Flynn to absolutna Mistrzyni Kryminałów!
Po zachwyceniu się jej „Zaginioną Dziewczyną” sięgam po kolejne tytuły i moja miłość do Flynn rośnie!
„Mroczny Zakątek” opowiada historię rodziny Dayów, którą spotkała wielka tragedia – matka oraz dwójka jej dzieci zostały brutalnie zamordowane. Pozostała dwójka dzieci, z których jedno, Ben, odsiaduje wyrok za rzekome popełnienie zbroni, a drugie, Libby, kompletnie nie potrafi odnaleźć się w świecie i żeruje jedynie na rodzinnej tragedii.
Całość historii krąży wokół zagadki tragedii. Czy to rzeczywiście Ben jest winny zbrodni? Co mogła naprawdę pamiętać mała Libby z tego feralnego dnia?
O „Mrocznym Zakątku” będę mówiła i pisała zdecydowanie więcej w przyszłym tygodniu.
Dawca, Lois Lowry
Piękna opowieść o wartości wspomnień i zgubnych konsekwencjach wkładania życia i społeczeństwa w sztywne ramy pozbawione uczuć, kolorów i wolnych wyborów.
Poznajemy historię miasta, które zrezygnowało z uczuć, wyborów i żądz. Wszystko w imię uchronienia się od cierpienia, bólu, kłótni, pożądliwości i wojen. Wszystko dzięki jednej pigułce dziennie.
W świat, w którym wszystko podporządkowane jest racjonalności, pozbawione uczuć, odmienności i niezależności, wprowadzana nas Jonasz.
Nastolatek, który stoi u progu nadania mu nowego zawodu/roli, jakie miałby wykonywać już do końca życia. Otrzymuje on „nominację” na Odbiorcę Pamięci.
Tajemnicza rola budzi ciekawość w Jonaszu. Jak się okazuje jego zadaniem będzie przejęcie od obecnego Dawcy Pamięci wszystkich wspomnień, uczuć i kolorów, o istnieniu których obecne społeczeństwo nie ma pojęcia.
Młody chłopak otrzymuje wspomnienia zarówno bólu i cierpienia, jak i miłości, rodzinnego ciepła i dobroci. Dostrzega świat w jego prawdziwym obliczu. Zaczyna też rozumieć, że nie wszystkie elementy w jego „idealnej” społeczności są tak idealne jak się to wydaje.
Co Jonasz robi ze swoją wiedzą i jak kończy się to dla niego i dla całego miasta? Koniecznie przekonajcie się sami sięgając po tą książkę! :)
Filmy
Dawca Pamięci
Film na podstawie książki „Dawca” był dla mnie wspaniałym uzupełnieniem wcześniej poznanej historii.
Cześć elementów została zmieniona, część oczywiście pominięta, część dodana. Wszystko jednak składało się w spójną całość.
Był to jeden z niewielu filmów równie dobrych jak książka!
Nietykalni
Cudowna, przezabawna, ale też i wzruszająca opowieść o sile przyjaźni!
Czy jest możliwe, by dwoje osób z kompletnie innych światów znalazło wspólny język i zostało najlepszymi przyjaciółmi?
Jeśli mamy zestawione ze sobą skrajności takie jak czarnoskóry były więzień mieszkający na biednych przedmieściach Paryża i sparaliżowany, bogaty biznesmen zajmujący wyrafinowany apartament w centrum miasta to wyobrażenie o ich potencjalne przyjaźni staje się kompletnie nierealne.
Okazuje się jednak, że dzięki tak nietypowemu połączeniu między mężczyznami rodzi się więź, która pozwala im wzajemnie rozwiązać swoje problemy i spojrzeć na życie w innej perspektywy.
Bezpretensjonalna, szczera i pozbawiona sztucznej pompy i efekciarstwa opowieść!
Historia przyjaźni Phillipa i Drissa jest oparta na faktach, to dodaje jej tylko jeszcze większej siły i głębszego przekazu! Jeśli jeszcze do tej pory nie widzieliście tego filmu, koniecznie to nadróbcie!
Gra
Assassin’s Creed Liberation
Assassin’s Creed, czyli moja ulubiona seria, a w niej główny bohater, który jest kobietą! Przyznam, że bardzo brakuje mi kobiecych postaci jako głównych bohaterów w głośnych tytułach wypuszczanych przez różne studia.
Mam cichą nadzieję, że ten stan będzie się zmieniał i pojawi się chociażby możliwość wybory płci bohatera, jakim chciałoby się grać. Obawiam się jednak, że przyjdzie nam jeszcze długo poczekać na taką zmianę. Pewnie byłaby zbyt nieopłacana ;)
Część Liberation opowiada historię Aveline, która chce walczyć z niewolnictwem. Wystawiana jest na próby i sprostanie wyzwaniom, które szokują w czasie całej rozgrywki.
Być może więcej napiszę o niej przy okazji osobnego wpisu, a tych z Was, którzy lubią gry zapraszam do gameplaya z rozgrywki :)
Znacie któryś z moich ulubieńców miesiąca? Podzielcie się wrażeniami!
A możecie macie do polecenia inne ciekawe tytuły, które poznaliście właśnie w styczniu? :)