Seria TOP Miesiąca została przeze mnie zaniedbana w ostatnim okresie, ale już wracam i obiecuję systematyczność! :)
Wybrałam kilka najciekawszych tytułów z ostatnich miesięcy. Zobaczcie sami, na co warto zwrócić uwagę i po co sięgnąć!
Książki
Hrabina
Drastyczna opowieść o Elżbiecie Botary, która zapisała się na kartach historii z powodu swoich nietypowych i wyjątkowo okrutnych metod karania służby i szlachty przebywającej na jej dworze.
Książka została stworzona na kanwie wydarzeń historycznych. Sporo więc elementów w niej opisanych jest w pewnym sensie inwencją autorki jednak popartą rzetelnymi i długimi badaniami.
Sam tytuł dla mnie najciekawszy był pod kątem psychologicznym. Przedstawienie sylwetki Elżbiety od momentu gdy była dzieckiem aż po dorosłość daje nam wgląd w narodziny i rozwój buntu, poczucia odrzucenia, znieczulenia, maniakalnej potrzeby udowadniania swojej pozycji i siły.
Wieża Milczenia
Trzymający w napięciu kryminał autorstwa polskiego pisarza, Remigiusza Mroza.
Historia przedstawiona w „Wieży Milczenia” toczy się wokół zabójstwa młodej dziewczyny oraz prób dotarcia do jej mordercy przez dwóch głównych bohaterów. Są nimi detektyw policji Evelyn Thomsem i Scott Winton, były wykładowa Yale i chłopak zamordowanej dziewczyny.
Nasi główny bohaterowie są najciekawszym elementem całej historii. Mamy bowiem oto Scotta, który nie tylko domyślił się, że jego dziewczyna nie żyje gdy tylko odwiedziła go policja, ale też nie okazuje po sobie absolutnie żadnych uczuć związanych z jej śmiercią. Całą swoją energię koncentruje na działaniach mających mu pomóc odnaleźć sprawcę morderstwa.
Mamy również Evelyn, która mimo wzbudzającego podejrzenia zachowania Scotta daje mu kredyt zaufania i wciąga w oficjalnie prowadzone śledztwo.
Do jednego morderstwa dołączają kolejne, a wraz z każdą kolejną ofiarą zwiększa się zasięg terytorialny poszukiwań prowadzonych przez Evelyn i Scotta.
Nie jest to typowy kryminał ani też typowe poszukiwania mordercy. Nasi bohaterowie muszą przemierzyć niemal cały świat szukając rozwiązania tajemnicy stojącej za zabójstwami tak wielu osób, muszą się również zmierzyć z nieufnością, jaką w pewnym momencie zaczynają wzbudzać ich działania i teorie wśród innych śledczych oraz pracowników FBI.
Historia toczy się tak szybko, zwrotów akcji pojawia się tak wiele, że z pewnością nie będziecie mieli ani chwili wytchnienia czytając tę pozycję. Gorąco polecam!
Zaginiona Dziewczyna & Mroczny Zakątek
Na temat „Zaginionej Dziewczyny” w filmie i książce, a też i poniekąd o samej w sobie twórczości Gillian Flynn pisałam tutaj – Gillian Flynn Zaginiona Dziewczyna. Książka i Film
Znajdziecie tam również kilka cytatów z tego tytułu. Tekst pozbawiony jest spoilerów więc możecie czytać bez obaw, a film podzieliłam na dwie części by nikt kto nie chce, nie poznał przedwcześnie zakończenia ;)
Mroczny Zakątek to kolejna pozycja autorstwa Flynn, którą przeczytałam i jestem pod nie mniejszym wrażeniem niż w przypadku „Zaginionej Dziewczyny”.
Jest to świetny psychologiczny thriller kryjący w sobie odpowiednią dawkę tajemnicy, strachu i koncentracji na kolejnej nietuzinkowej kobiecej postaci.
Twórcza Kradzież
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób pracujących kreatywnie, na własny rachunek i stających codziennie przez wyzwaniem stworzenia czegoś własnego.
Austin Kleon rozprawia się w tym tytule z opiniami na temat oryginalności, genezy powstawania dzieła i analizuje elementy mające wpływ na naszą kreatywność i chęć do działania.
Książka jest wybitnie godna polecenia i uwagi, więcej na jej temat wraz z najciekawszymi cytatami znajdziecie tutaj – „Czym jest oryginalność? Niewykrytym plagiatem”. Mała, czarna książeczka o kradzieży.
Not that kind of girl
Książka autorstwa Leny Dunham, która napisała scenariusz, wyreżyserowała, a także występuje w serialu „Girl”, o którym pisałam jakiś czasu temu tutaj – 3 seriale o współczesnych dwudziestolatkach, które musisz obejrzeć.
W największym skrócie jest to pamiętnik Leny z okresu jej dorastania, dojrzewania i pierwszych intymnych relacji.
W sposób kompletnie niekontrolowany Lena dzieli się swoimi doświadczeniami dotyczącymi problemów z akceptacją samej siebie, postrzegania jej jako kobiety w społeczeństwie, ale także i z takimi przeżyciami jak gwałt, odrzucenie i poczucie alienacji.
Książka według wiele osób może być jedynie sprytnym sposobem na zwrócenie uwagi i oczywiście duży sukces kasowy.
Szczerze powiedziawszy jednak nie sądzę by Lena musiała publikować dzieło aż tak osobiste, by wzbudzić zainteresowanie mediów i czytelników. Myślę, że mimo wszystko kierowała nią chęć podzielenia dotarcia do młodych dziewczyn i kobiet, które jeszcze same ze sobą nie przerobiły pewnych doświadczeń ze swojego życia, nie uporały się z nimi.
Czytanie jej wspomnień może mieć charakter autoterapii, a problemy i pytania które Dunham zadaje wprost bądź między wierszami sprawiają, że sami mimowolnie zaczynami analizować własną drogę, decyzje i emocje, jakich doświadczaliśmy.
Seriale
W TOP Miesiąca tylko dwa seriale, a konkretniej nowości na które warto zwrócić uwagę.
Jeśli serialów Wam za mało to polecam jedno z moich serialowych zestawień.
Constantine
Genialny serial! Pisałam o nim kilka tygodni temu, w ramach zestawienia najlepszych seriali na jesień. Po większy opis odsyłam Was właśnie do tamtego wpisu.
Polecałam go już wtedy gdy miałam za sobą jedynie dwa pierwsze odcinki. Historia tego tytułu rozwinęła się w taki sposób, że nie mogę doczekać się kolejnych odcinków!
Z Nation
Kolejny serial o zombie. To mniej więcej możecie sobie pomyśleć widząc ten tytuł i właśnie to pomyślałam ja sama.
Dałam mu tylko i wyłącznie jeden odcinek na wciągnięcie i zaciekawienie mnie. Szczerze powiedziawszy, byłam nastawiona na porażkę. Jakież było moje zdziwienie gdy na ekranie rozegrała się historia, w której wszystko poszło inaczej niż się tego spodziewałam!
Całość historii toczy się wokół nie tylko przetrwania grupy ocalałych ludzi dla samego przetrwania. Mają oni bowiem misję dostarczenia pewnej osoby, która nosi w sobie szczepionkę na wirusa Z.
Zadanie, które mają do wykonania nie jest najłatwiejsze, ale mają pewne wspomaganie ze strony pracownika NSA, który, w tajnej jednostce na jednym z biegunów, ma dostęp do wszystkich kamer, telefonów i połączeń satelitarnych. Do tej pory mógł jedynie obserwować jak upada ludzkość, ale otrzymał możliwość zapisania się na kartach historii jako ten, który przyczyni się do jej ocalenia.
Serial pełen jest niespodziewanych zwrotów akcji, oczywiście drastycznych i makabrycznych scen, ale ma też odpowiednią dawkę humoru. Wszystkiego w sam raz by z zapartych tchem śledzić losy ocalałych i nie wzbudzającego zbyt wielkiej sympatii jedynego człowieka będącego odpornym na śmiertelnego wirusa.
Znacie któryś z polecanych przeze mnie tytułów? Podzielcie się swoimi wrażeniami i dajcie znać po którą pozycję sami sięgnięcie :)